Актуални проблеми обсъждаха анестезиолозите | |
30.10.2013 / 11:30 - surgery.bg |
|
В рамките на провелия се в Несебър 18-ти конгрес с международно участие. Над 600 специалисти се включиха в събитието.
(На снимката - проф. Петров с проф. Кенаров)
Проф. Петров, проведохте 18 национален конгрес по анестезиология и интензивно лечение с международно участие. Вашият коментар за събитието. По правило, на един такъв форум се насочваме основно към специалността ни и коментираме основни методи за обезболяване, усъвършенстване на техники в анестезията, нови подходи в лечението на травмата, на сепсиса, на клиничното хранене. Това, което прави впечатление е един неистов стремеж да се вкарат все повече професионално-синдикални проблеми в нашата дейност, по простата причина, че до такава степен са ескалирали проблемите на колегите, че все по-малко задържат вниманието си върху научните презентации и все повече коментират тежкото си ежедневие. В този ред на мисли ние организаторите се стремим да балансираме тези два процеса. По време на форума имаше и силно чуждо присъствие. Да, чуждото присъствие бе много силно. Тук бе президентът на Световната асоциация на дружествата по анестезиология – проф. Уилкинсът. Тук бе президентът на Европейската асоциация по анестезиология – проф. Филипеску. Проф. Пиацеволи – президент на Световната асоциация по венозна анестезия също беше тук. С него ще организираме следващия световен конгрес, през месец май 2014 г. в София. Спечелихме домакинството за този форум, за който положихме много усилия. Тук беше и главният редактор на европейското списание по анестезиология, ковчежникът на Европейската асоциация, имаше също така и много колеги от съседните ни държави – от Турция, от Гърция и т.н. Тоест, чуждестранното участие действително беше много силно. Освен това, от чужбина имахме и много поканени български анестезиолози, които работят в САЩ, в Англия. Те също представиха презентации по време на форума. Проведохте и Общо събрание на Дружеството. Това беше отчетно-изборно събрание. На него аз представих отчетния си доклад за изтеклия четиригодишен мандат и съответно се проведе избор за нов председател на Дружеството, нов управителен съвет, нов контролен съвет за следващите 4 години. Какво е посланието ви към вашите колеги? Хората сме различни. Илюзия е да си мислим, че сме еднакви. Има обаче нещо, което е много важно – чувството за екип и чувството за единство. Ако ние нямаме единство, ако не се опираме на това, ако се поддадем на сепаратизма, нямаме никакъв шанс. Неслучайно и на Народното събрание стои този надпис – Съединението прави силата. Друг е въпросът кой го разбира и как го прилага в живота.
Проф. В. Платиканов
Проф. Платиканов, вие бяхте един от основните участници в 18 конгрес по анестезиология. С какви впечатления останахте от събитието? Бих могъл да маркирам няколко акцента – на първо място голямото участие на анестезиолозите от цялата страна. В събитието се включиха над 600 души, което е почти границата на всички анестезиолози в страната. На второ място – темите, които се разглеждаха бяха съвсем актуални и неформални, така да се каже. Коментираха се въпроси, които вълнуват анестезиолозите от гледна точка на науката и практиката, а също и от гледна точка на отношенията в които те работят. Става въпрос за отношенията между самите анестезиолозите, за отношенията между анестезиологичната гилдия и останалите, както и отношението между анестезиолозите и държавата. Третият аспект, който засяга и неглижираното отношение на държавата към анестезиолозите беше изведен най-добре в Общото събрание. За съжаление, както е известно, анестезиолози няма, но въпреки това не се прави необходимото, било то от Здравна каса, било то от Министерството на здравеопазването. Говорим за по-добро организиране, за да остават анестезиолози в България. Както е известно, българските анестезиолози са прекрасно приети навсякъде по света, което означава, че те са добре квалифицирани, хора на високо практическо и научно ниво.
Проф. И. Смилов
Проф. Смилов, бяхте един от основните участници в 18 конгрес по анестезиология. С какви впечатления останахте от събитието? Конгресът се радваше на много голяма посещаемост, като бе спазена и традицията да имаме много чуждестранни лектори. Тематиката обхвана голям спектър от анестезиологията и от интензивното лечение, защото нашата специалност има две основни части. Споменахте за събитие, което предстои да проведе през следващата година. Повече от 12 години в България има Асоциация за лечение на болката. Тя обединява усилията на всички специалисти, които се занимават с болка – като се започне от анестезиолозите, мине се през невролози, ревматолози, травматолози и т.н. На всеки две години се организират конгреси, на които се дискутира болката от различни аспекти. Следващият конгрес ще се проведе догодина през месец юни в Хисаря. За съжаление, въпреки нашите усилия, в България все още няма изградени истински центрове за болката, които да са мултидисциплинарни.
Проф. Ч. Стефанов
Тазгодишният конгрес за пореден път позволи да се съберем основната част от анестезиолозите в България на един форум, да разгледаме проблемите, както научни и чисто клинични, така и някои социални и икономически проблеми, които съществуват при нас. За наша радост, конгресът отново беше уважени от именити лица и от чужбина. Научната програма протичаше едновременно в три зали, което показва, че анестезиолозите, независимо от проблемите, които стоят пред тях, са насочени към науката и към развитието. Научната продукция бе на добро ниво, засегнаха се повечето актуални проблеми на нашата специалност и се надявам повечето от колегите да са успели да сверят часовника си с новостите.
Проф. А. Темелков
18 конгрес по анестезиология и интензивно лечение с международно участие, протече доста добре. Част от нещата, които видях и чух надхвърлиха моите очаквания, особено по отношение на доклади, които изнесоха млади колеги. Позволявам си да кажа това, защото съм бил на доста форуми в чужбина.
Доц. Г. Царянски
Това беше поредният конгрес, с който се видя, че въпреки информацията, че специалността ни е в някаква форма на застой, в лечебните заведения намират място нови методики за лечение и резултатите ни са съпоставими с тези в останалите европейски държави. Това, което винаги ни интересува е каква е цената и по този начин до известна степен слагаме спирачки на най-новото и прокламираното по международните научни форуми.
. . . . . . . . . . . . . . . . .
Снимки: Surgery
|